Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Charakteristika činovníků

 

PANTATÍNEK

V kruhu předních pracovníků obce,pantatínek plní úkol pečlivého otce,jako kdysi dávno rodu staršina,jehož rozšafných a dobrých rad,každý v obci uposlechne rád.

RYCHTÁŘ/KA

Vážený/á soused/tetička/rychtář/ka práva svá i povinnosti dobře na paměti má,na práci a na pořádek ve své obci svědomitě dbá.

MÍSTORYCHTÁŘ/KA

Místorychtář/ka musí uvažovat jak si práci naplánovat,za rychtáře co udělat,a pak v obci každý kout bystrým okem prohlédnout.

SYNDIK

Pracovitý soused syndik zaslouží náš plný dík:lejstra obce sepisuje,pečetí je opatřuje,na rychtě pak dokáže,jak je při tom v každé době pravou rukou rychtáře.

VZDĚLAVATEL

Vzdělavatel bez ustání,po všech koutech knihy shání.Studuje v nich staré zvyky,tance,zpěvy,pranostiky,neboť každý z těchto spisů,plný je národopisu....

DRÁB

Mocný chlapík je náš dráb!s tím se nesmí pohrávat:chytrý,bystrý jako čert,samý smích a samý žert,ale přitom jako dravý,hned zavírá do šatlavy!

BERNÍ

Berní stále plány kuje,groše pilně schromažďuje,šetří čím dále tím více,groše vkládá do truhlice a tu truhlu kovanou má pečlivě schovanou.

SLÍDIL ÚČTU

Slídil účtů pořád slídí,všude jen neplechy vidí,těžkou mu to dává práci,zjistit zda se neutrácí,na paty všem berním šlape,zdali jim to v účtech klape.............

PONOCNÍ

Jaké by to bylo hezké,kdyby žili dva ponocní v městě! Ten jeden by mohl z večera a ten druhý ráno za šera,někde u okénka s dívkou stát a pak doma ve dne v noci spát!

PRAPOREČNÍK

Praporečník,junák svěží,obezřetně prapor střeží,chová ho jak oko v hlavě:neboť prapor symbol stálý stělesňuje obce řád a ideály!

 

Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz

TOPlist